Ņemot vērā, ka ir tik daudz variantu, kā izvēlēties sev piemērotāko ugunskura vietu, tad šajā ierakstā vēlējos iedziļināties tēmā par ugunskura vietu izmēru, un vēlējos sākt ar nedaudz nenopietnu frāzi un, tomēr, manuprāt, ļoti atbilstošu šai tēmai:
"Size does not matter, but it sure does help to do the job"
jeb latviskojot: “Izmēram nav nozīmes, bet tas noteikti palīdz paveikt darbu”. Jautāsiet, kāpēc šāda frāze? Ugunskura vietas ir pieejamas vairākos izmēros, sākot no 45 cm diametra, līdz pat 95 cm diametram. Ir daudz situāciju, kad ugunskura vietas izmēram nav tik būtiska nozīme, tomēr ir momenti, kad lielāks vai mazāks ugunskura vietas izmērs var palīdzēt realizēt iedomātās ieceres.

Šā iemesla dēļ, zemāk aprakstīšu tos jautājumus, kurus būtu vērts apsvērt, pirms ugunskura vietas iegādes.
7 jautājumi, ko sev uzdot, pirms ugunskura vietas izmēra izvēles:
- Cik liela ir dārza vai vietas platība, kurā ugunskura vietu turēsiet. Atkarībā no pieejamās vietas var skatīties, vai vēlaties, lai ugunskura vieta ir viens no eksterjera elementiem, vai, lai tas būtu centrālais elements. Attiecīgi, jo lielāka ugunskura vieta, piemēram, 79 cm vai 95 cm, jo vairāk uzmanības tā piesaistīs;
- Vai ugunskura vietu ņemsiet līdzi ceļojumos/pārgājienos vai to paredzēts lietot vienā teritorijā. Jo mazāks būs izmērs, jo vieglāk to būs transportēt. Šajā gadījumā, 45 cm ugunskura vietu varēsiet ērti ielikt jebkāda izmēra automašīnā un paņemt līdzi. Piemēram VW Polo bagāžniekā bez aizmugurējo sēdekļu nolaišanas, esmu licis pat 63 cm diametra ugunskura vietu. 79 cm jeb (L) izmēra ugunskura vietas gadījumā, man nācās nolaist aizmugurējo sēdekļu rindu;
- Vai izmantosiet ugunskura vietu zaru dedzināšanai. Pēc garās ziemas, kad parasti notiek dārza kopšanas darbi – koku, krūmu un dzīvžogu apgriešana ir ērti, ka ugunskura vieta ir lielāka izmēra, jo bieži var iztikt bez zaru speciālas īsināšanas, kā arī, tos nodedzinot, nav nepieciešams tik bieži aplasīt nenodegušās zaru daļas ap ugunskura vietu. Ja šī ir vajadzību, kuru plānojat apmierināt, tad iesaku izvēlēties ugunskura vietu ar izmēru no 79 cm diametrā, jo pēc personīgās pieredzes šis ir optimālākais izmērs tiem, kuri nevēlas darīt lieku darbu, t.i. “iespringt” ar zaru īsināšanu vai aplasīšanu;
- Vai plānojat nomainīt savu esošo grilu vai mangāli pret ugunskura vietu, kas spētu pildīt arī šo funkciju? Tāpat kā veikalos iegādājamie grili un mangāļi, arī ugunskura vietu, papildus nokomplektējot ar grila resti, var ērti izmantot šašliku, dārzeņu, gaļas un citu pārtikas izstrādājumu cepšanai uz karstajām oglēm. Atšķirībā no atsevišķiem griliem un mangāļiem, mūsu ugunskura vietām, pateicoties speciāliem uzliekamiem stiprinājumiem (nepieciešamības gadījumā stiprinājumi ir viegli uzliekami un noņemami), ir opcija restes augstuma regulācijai 7 dažādos augstuma līmeņos.
Šim jautājumam ir divas puses. No vienas puses, jo mazāks būs ugunskura vietas izmērs, jo mazāk malkas vajadzēs nokurināt, lai tiktu līdz oglēm. Tas pats attiecas arī uz situāciju, ja jau sākotnēji izmantosiet ogles (gatavā veidā) – būs nepieciešams mazāks ogļu daudzums platības nosegšanai, tātad mazāka ugunskura vieta varētu būt ātrāks veids kā pagatavot kaut ko garšīgu. Tomēr no otras puses, jo mazāka ir ugunskura vieta, jo mazāk pārtikas varēs uzcept vienā reizē, jo kopējais izmantojamās virsmas izmērs samazinās. Pēc personīgās pieredzes, lai pagatavotu desiņas vai šašlikus, brīžos, kad tiek gatavots ēdiens ģimenei vai nelielam draugu skaitam, manuprāt, visērtākais izmērs ugunskura vietai ir 63 cm diametrā. Ja, piemēram, notiek ballīte ar lielāku skaitu viesu, tad ieteiktu jau skatīties uz lielāka izmēra ugunskura vietu. - Vai ugunskura vietu izmantosiet siltuma un atmosfēras radīšanai, kad kādā vēsākā vakarā vēlēsieties pasēdēt laukā pie ugunskura, nevis iekštelpās? Šis nu ir viens no tiem gadījumiem, kad izmēram nav tik būtiska nozīme, jo kā maza, tā liela ugunskura vieta spēs godam izpildīt šo funkciju.
- Vai pēc kurināšanas plānojat ugunskura vietu kaut kur pārvietot, piemēram, ilgstošākai glabāšanai? Atkarībā no izvēlētā ugunskura vietas modeļa, tā var būt kā viens vesels un var arī būt ar uzliekamu/noņemamu bļodu, tomēr jāņem vērā fakts, ka, jo lielāka būs ugunskura vieta, jo pēc svara tā būs smagāka un neatkarīgi no tā vai kājas ir piemetinātas/pieskrūvētas vai bļoda ir noņemama, jo lielāka būs ugunskura vieta, jo grūtāk to būs pārvietot un jo vairāk vietas tā aizņems, piemēram, pieliekamajā vai garāžā.
- Vai esat iekārtojuši speciālu vietu pasēdēšanai, kur ugunskurs ir kā centrālais punkts, taču ikdienā, kad ugunskura vietu neizmantojat pēc tās pamatnozīmes, labprāt tur redzētu galdu? Šajā gadījumā noteikti ieteiktu izvēlēties lielāka izmēra ugunskura vietu, t.i. (L) – 79 cm vai (XL) – 95 cm diametrā, papildus to nokomplektējot ar nerūsējošā tērauda vāku. Ņemot vērā to, ka vāks ir izgatavots no 2 mm biezas nerūsējošā tērauda loksnes, kas stingri nosedz ugunskura vietu pilnīgi horizontālā plaknē, tad šādā komplektācijā ugunskura vieta var lieliski kalpot kā galds, kur novietot dzērienus, ēdienu vai ko citu, tajā laikā, kad ugunskura vietu neizmantojat kurināšanai.
Šeit ir tikai daļa no jautājumiem, kurus katrs pats sev varam uzdot pirms izvēles izdarīšanas. Tā kā situācijas ir dažādas un pielietojums arī var būt tik individuāls, tad gan jau ka ir vēl citi aspekti ko ņemt vērā, izvēloties ugunskura vietu un tās izmēru.
Ja arī tev ir kādas idejas, kas būtu jāņem vērā, izvēloties pareizā izmēra ugunskura vietu, ieraksti to komentārā.